Az F1-es tkrk titkai
Amikor vizsglgatni kezdnk egy Formula 1-es versenygpet, kevesnknek jut eszbe az, hogy a visszapillant tkrket vegyk alaposabban szemgyre. A Kanadai Nagydjon a Williams istll esetben azonban bebizonyosodott, hogy ezek a kis alkotelemek is roppant fontos s szerves rszei az autnak. Egyrszrl azrt, mert ezen elemek segtsgvel ksrheti figyelemmel a mgttes forgalmat a pilta, msrszrl pedig azrt, mert -mint lthattuk- meghibsods esetn ez a kis eszkz is kpes hatalmas galibt okozni.
Az FW25-s letrtt tkre Montrealban "Roppantul zavart, klnsen akkor, amikor belgott a piltaflkbe, s nekitdtt a kezemnek. Nha szembl tdtt a sisakomnak. Nem tudtam mi zajlik mgttem, de a csapat szlt, amikor Fernando a vge fel megkzeltett. Nem aggdtam, mert korbban megelztem s tudtam, hogy tl sok leszortervel megy, gy nincs eslye r, hogy megelzzn az egyeneseben." -mondta a Williams FW25-s autjrl leszakadt tkrrl a kolumbiai Juan Pablo Montoya. A tkr nem csak Montoya, hanem csapattrsa, Ralf Schumacher autjrl is letrtt. A msodik helyet megszerzett nmet piltt is zavarta az ssze-vissza himbldz alkaltrsz. "Nagyon zavar volt, mert nhnyszor a sisakomnak tdtt, amikor fkeztem az els kanyarban." -mondta Ralf.
Termszetesen a Formula 1-es autkra szerelt tkrknek is meg kell felelnik a Nemzetkzi Automobil Szvetsg szigor elrsainak. A tkrz felletnek 150 millimter szlesnek s 50 millimter magasnak kell lennie. A tkrket a szvetsg szablyainak rtelmben gy kell felszerelni az autkra, hogy a piltk szmra tkletesen lthatak legyenek. Ellenrzst az FIA egyik technikai kpviselje vgzi, mgpedig gy, hogy mikzben a pilta a flkben l, az aut mg elre fixlt tvolsgra elhelyezett tblrl kell leolvasnia egy szveget.
A McLaren MP4/17D egyik tkre A tkrk tervezsrt a csapatok aerodinamikusai a felelsek, hiszen ez a komponens a lgramlat szempontjbl roppant fontos helyen tallhat a karosszrin. Az aut tervezsekor nagy hangslyt fektetnek arra, hogy a kasztnin hov helyezik a tkrket. A formnak aerodinamikailag optimalizltnak kell lennie. Elbb szoftveresen, aztn pedig a szlcsatornban vetik tesztels al. Fontos tnyez a tkr tervezsekor a sly is, hiszen ez az elem viszonylag magasan tallhat a karosszrin, s a tervezknek gyelnik kell az aut slypontjnak lehet legalacsonyabban tartsra.
A slycskkents miatt a vzat s a rgztszrat sznszlbl ksztik, mg a tkrzfellet egy Perspex nev anyagbl kszl, annak tartssga s biztonsga miatt. Az egysget titniumbl kszlt illesztssel erstik a karosszrira. A tkrnek brnia kell a lgramlat s a motor miatt a karosszrin fellp vibrcit is, ezrt a rgzts megtervezsekor ezt is figyelembe kell vennik a mrnkknek. A tkrz fellet viszont szilrdan van rgztve az egysg vzhoz, hogy elkerljk a tkrztt kp torzulst. A Kanadai Nagydjon a Williams istll esetben ppen az imnt emltett vibrci volt a ludas a tkrk kasztnirl val leszakadsban. Patrick Head technikai igazgat 'diagnzisa' szerint az FIA ltal elrt, a tkrkbe szerelt mini-tvkamerk miatt megvltozott a vibrci, ami a rgztszrak trshez vezetett.
"Meg kell prblnunk nem rszerelni a kamert. A Nemzetkzi Automobil Szvetsg elvrja tlnk, hogy alkalmanknt rerstsk, de a kamera slya miatt ez trtnik. Megvltoztatja a vibrcit, s az aljn eltrik a rgzts. Jobban oda kell erstennk." -mondta Head.
A versenyzk menet kzben nem tudjk pozcionlni a tkrket. Nehz dolguk lenne, hiszen figyelmket lekti a szgulds, s az is biztosra vehet, hogy vezets kzben idejk sem lenne effle mveletek vgrehajtsra. Egy kis csavar segtsgvel a boxban viszont van lehetsg a tkrk pozcijnak lltsra. A mrnkk elszezonbeli munkjnak ksznheten ezek az elemek az vad els futamra szinte mindig elnyerik tkletes helyket s belltsukat. A minden tekintetben specilisnak mondhat Monacoi Nagydjon termszetesen az v sorn ms helyszneken hasznlt tkrk nem felelnek meg. A piltknak ugyanis tkletes rltst kell biztostani az els kerekekre, hogy a roppant szk vrosi plyn minl kzelebb tudjanak menni a szalagkorlthoz. Egyes modelleken a tkrk valamelyest takarjk a kerekeket, gy az ilyen autkat versenyeztet csapatoknak nemcsak t kell helyeznik az egysget, hanem jra is kell terveznik azt. Ugye emltennk sem kell, hogy a Nemzetkzi Automobil Szvetsg szigor szablyainak megfelelen... | |