A boxban hasznlt eszkzk
A boxkills a futam egyik legfontosabb rsze, hiszen a versenyzk a gyors munknak ksznheten akr tbb helyet is elre lphetnek, m ugyangy veszthetnek is, ha valami galiba tmad.
Ngy kereket lecserlni, valamint elg zemanyagot vtelezni a kvetkez killsig, amely ht s tizenkt msodperc kztti idt vehet ignybe, fggen az zemanyag mennyisgtl. Ezt a fantasztikus gyorsasgot a csapatok a rengeteg gyakorlsnak ksznhetik, hiszen a szerelk egy szezon folyamn tbb ezerszer gyakoroljk ezt a rutinmveletet. Ehhez azonban a specilis eszkzk hasznlata elengedhetetlen. A kvetkezkben nzzk ezeket... A megfelel pozicionls: Amikor egy versenyz berkezik a boxba, legels feladata, hogy a megfelel helyen lljon meg, ahol a szerelk mr vrnak r.
Ez a hely ragasztszalaggal van kijellve az aszfalton. A szalag igen strapabr, hiszen el kell viselnie a gumik kiprgsbl add erhatsokat, amikor a versenyz elhagyja a boxot. A kijellt terlet kzepe tjn tallhat kt fmes vezet is, mely arra szolgl, hogy elvezesse a statikus elektromossgot az autbl, mely a benzin tltsekor nem kvnatos jelensg. Ezek a vezetk sszekttetsben llnak a benzintltvel is, hogy lefldeljk azt.
A nyalka A boxba kihajt versenyzt a ’nyalks ember’ naviglja, akit eszkzrl lehet felismerni, mely egy hossz rd, aminek tetejn egy korong dszeleg. Termszetesen mivel a Formula-1-rl beszlnk az eszkz nem egy egyszer rd: sznszlas anyagbl kszl, hogy kisebb legyen a slya.
Az els kocsiemel Fel tart a versenyz, akinek f feladata, hogy kzvetlen az els kocsiemel eltt lljon meg. Az eszkz aclcsbl kszl, s egy rgimdi emel mdszert alkalmaz, melyet a kar lenyomsbl ltrejv erkbl hasznost, s gy emeli meg az aut elejt. Lteznek olyan emelk is, melyek hidraulikval mkdnek, erre j plda a Williams alakulata, m a csapatok tbbsge a sima emelket alkalmazza. Ha az autt vissza szeretnk tenni az aszfaltra, csak fel kell hzni a kart. A csapatok nem minden esetben ugyanazt az emelt hasznljk. Mivel ez az alkatrsz az aut els szrnyra van szabva, gy szerkezetnek pontosan illeszkednie kell ahhoz. Az autt minden esetben csak krlbell 5 centimterre kell megemelni a fldtl. Az emels clja az, hogy a gumikat ki tudjk cserlni a szerelk. Ha az j abroncsok mr felkerltek, nincs szksg arra, hogy az autt a levegben tartsk, st, le is kell tenni, hiszen csak gy tudjk az anyacsavarokat megfelelen rgzteni. Az emelk magassgn nha vltoztatni kell a boxutca viszonyainak megfelelen. Pldul Szuzukban, ahol a boxutca lejt, gy llts szksges, melyet az eszkzn knnyedn el lehet vgezni.
A hts kocsiemel A hts kocsiemel egyszer mechanikai eszkz, melynek igen knnynek s mozgathatnak kell lennie, mivel a hts kocsiemel ember az egyetlen olyan szemly a boxban dolgozk kzl, aki vltoztatja helyt, hiszen amikor a versenyz bell a helyre, nem tartzkodhat eredeti pozcijn, mert a piltnak t kell hajtania azon a helyen.
Az nindt A hts kocsiemel magban foglal egy nindtt is, melyet akkor hasznlnak, ha a motor lefullad, mikzben a versenyz el akarja hagyni a boxot. Az eszkz azonos a garzsban hasznlatos szerkezettel, melyet a csapat a szabadedzseken hasznl, m ez annak egy hosszabbtott vltozata. Erre azrt van szksg, hogy a kiugr kocsi utn lehessen nylni, mely mr elhagyta eredeti pozcijt.
A kerkcsere A kerkcsere a boxprocedra leggyorsabb rsze. Egy olasz cg szlltja azokat a pisztolyokat, melyekkel az anyacsavarokat fel s le lehet szerelni. Minden csapat ms s ms anykat hasznl, gy a pisztolyokat ennek megfelelen klnbz fejekkel lthatjk el. A csavarok fmbl kszlnek, gy az istllk j rsze mgnes fejeket hasznl, hogy az anykat ne kelljen fel- s levenni. Azonban ha a pisztolyt tl gyorsan hzzk le a kerkrl, a csavar kieshet belle, m ez igen ritka.
Br ltalban a Formula-1-ben a legfontosabb dolog a kis sly, a csavarpisztolyokra ez nem vonatkozik. El kell viselnik azt a nagy teljestmnyt, ami 678 newton/mter forgatnyomatkot jelent. A pisztolyok srtett levegvel mkdnek 20 bar nyomson. Hogy elkerljk az anyacsavarok elvesztst, jobbos menetet hasznlnak a jobb oldalon, mg balosat a msikon. Minden egyes kerkcserl embernek van egy tartalk pisztolya, valamint kt tartalk anyacsavarja. A pisztolyok klnbz sznek, hogy megklnbztethessk a ms-ms oldalon hasznlatosakat. A pisztolyon tallhat egy ktlls kapcsol, mely a fel- s lemenetet lltja.
A kerkcsert kerekenknt hrom ember vgzi. Az egyiknek az a feladata, hogy levegye az elkopott abroncsokat, a msiknak pedig az, hogy az jat feltegye. A harmadik szemly pedig a csavarpisztollyal dolgozik. A kerkcsere befejeztt az utbbi kzfeltartssal jelzi.
A benzintlts A benzinsapka automatikusan felnylik, ha a pilta berkezik a boxutcba s megnyomja a sebessglimitlt. Mikor az aut a helyre grdl, egy szerel tltsz plexiveget helyez a tltnyls mg, aminek segtsgvel elkerlik, hogy zemanyag kerljn az aut kipufogjhoz, ahol hatalmas a forrsg, s ahol az zemanyag knnyen lngra kaphat. Azrt hasznlnak tltsz plexiveget, hogy a ’nyalks ember’ lssa, ha kszen van a szerel a hts kerekekkel.
A tltcsvet kt szerel helyezi az autba. A tml az FIA elrsainak pontos betartsval kszl, minden csapat ugyanazt az eszkzt hasznlja, melyet egy francia cg (Intertechnique) szllt nekik. Az egyetlen lltsi lehetsg az, hogy milyen mdon jelezze a tltnek a rendszer, hogy minden zemanyag tfolyt a kocsiba. Vannak csapatok, akik azt a mdszert vlasztottk, hogy a tltember szemvdjben egy led jelzi, ha befejezdtt a mvelet. Msok, mint pldul a McLaren alakulat, a szrfejen tallhat kijelzn keresztl kapnak informcit. Ha vilgt a led, akkor folyik az zemanyag, ha kialudt, kszen van a mvelet.
A tltcsvet egyszeren csak r kell helyezni a tankbeml nylsra, s elkezd folyni az zemanyag. Kt kar tallhat a szrfejen. Az egyik arra szolgl, hogy a kapcsoldskor bebillentett reteszt feloldja, a msik pedig arra, hogy az aut s a tml kzti kapcsolat megszakadjon.
Az zemanyag mennyisget a csapatok egy szmtgpen programozhatjk be, mieltt versenyzjk kijnne a boxba. Mikor a tltcs a kocsihoz kapcsoldik, elkezd mleni az zemanyag, majd lell, ha az sszes belement.
A tltcs hvisszaver anyaggal van burkolva, hogy a benzint hidegen tartsa. A szablyok kimondjk, hogy az zemanyag hmrskletnek 10 fokkal a kls hmrsklet alatt kell lennie.
A biztonsg Egy ember fel van szerelve jraleszt kszlkkel, amit a biztonsgi szablyok elrnak. Minden szerelnl tallhat tzolt kszlk, melyet egy nagyobb tz vagy robbans esetn azonnal hasznlni tudnak. A httrben egy szerel egy 60 liter kapacits tzolt kszlkkel vrakozik.
sszesen kt tltcs ll a csapatok rendelkezsre, gy egy embernek csak az a feladata, ha az egyik tmlvel trtnik valami, azonnal hozni tudja a msikat.
|
|
|
sszesen 23-an vesznek rszt a mveletekben |
Kerkcsere |
4x3 ember |
Els emel |
1 ember |
Hts emel |
1 ember |
Nyalks |
1 ember |
nindts |
1 ember |
Biztonsgi |
1 ember |
Tlt |
2 ember |
Tartalk tlt |
1 ember |
Lgbeml pucol |
2x1 ember |
Sisaktrl |
1 ember |
|