Az Aerodinamika fejldse az F1-ben
Az autk aerodinamikjval mr a kezdet kezdetn foglalkoztak a konstruktõrk. A 30-as vekben viszont a tervezõk csupn a motor erejt fokoztk, a versenyautk pedig a szgletes formt kvettk. Az igazn aerodinamikailag kidolgozott elsõ versenyautt az Auto-Union cg ksztette 1936-ban. Az igazi kutatsokra, amelyek a leszort erõvel foglalkoztak, tovbbi 30 vet kellett vrni. A II. vilghbor elõtt az ramvonalas kocsiszekrnyekben lõ piltk gyakran az t felett lavroztak a lehajterõ hinya miatt.
Ez egszen 1955-ig tartott, amikor is az ramvonalastssal kezdtek el foglalkozni, ettõl vrtk a legjobb sebessget. Elõszr is a fkezsre hasznlta a Mercedes gyr a lgellenllst. A Mercedes 300 SLR tpus sportkocsit egy kiegsztõ "lgfkkel" lttk el, amellyel hatsosabban tudtk a kocsit a nagy sebessgrõl a kanyarba terelni. A vezetõ egy kis kzikar segtsgvel tudta aktivlni a kocsi htuljra erõstett nagymretû szrnyat. Ezt a versenyautt a Le Mans-i versenyen alkalmaztk elõszr.Michael May versenyzõ 1956-ban Porsche Spydernek farrszt egy nagymretû szrnnyal, kezdetleges spoilerrel szerelte fel. May ismerte fel elõszr a lehajterõ jelentõsgt. A fkutakat nagy mrtkben rvidtette, a kanyarokban jelentõsen nagy sebessggel tudott menni. 1968-ban szintn a Porsche alkotott j konstrukcit,a 908-as Berg-Spyderre szerelt mozgathat lgterelõket.
Ezzel a szrnyprofillal a hts kerekre hat nyomst prbltk kiegyenlteni. s a Porsche nem llt le, jabbnl jabb tletek kerltek alkalmazsra. A Chapallar-2-J 1970-ben kszlt. Erre a konstrukcira egy kthengeres segdmotort szereltek, amely turbinaszerû laptokat hajtott meg. A laptok valsggal kiszvtk a levegõt a kocsi all, a keletkezett vkum pedig szinte odatapasztotta az thoz a jrmûvet. Ezltal a kanyarokban lnyegesen nagyobb sebessget lehetett elrni. A kocsit viszont kizrtk a versenybõl, ugyanis a szerkezet balesetveszlyes volt.
A hatvanas vekben kezdtek elterjedni a mai rtelemben vett spoilerek. Elsõknt a Ferrari alkalmazott ilyen szrnyakat, amelyeket a kocsi farrszre szereltek, s fkezskor valamint sebessgvltskor automatikusan mûkdtek. A spoilerek lassan 2 mter magasra nõttek, tbbnyire a gyenge tartszerkezetek miatt baleseteket okoztak. Szablyoztk a spoilerek magassgt, azonban a konstruktõrket ez klnsebben nem rzta meg. A March olyan kocsiszekrnyt tervezett, amelynek elejn egy szrf nagysg szrny volt.A wing-car lnyege, hogy mg a levegõ a szrny felsõ felletn viszonylag rvid utat tesz meg, addig az als felletn hosszabbat, gy lefel hat vkum keletkezik, amely a kocsit az t fel szortja. A hats fokozsa rdekben a kocsikra szoknykat szereltek, amelyek oldalirnybl jobb tmtettsget biztostottak a rendszernek. Ez a lefel hat erõ olyan nagy lett, hogy a spoilerek is kisebbek lehettek. Tulajdonkppen a wing-car volt a legnagyobb aerodinamikai fejlõds a Forma-1-ben. A kocsik lgellenllsa cskkent, mgis jobb lett a lehajterõ. |
|
Az elsõ wing-cart a Lotus tervezte 1978-ban, s mg az v elejn a pilta gy nyilatkozott, hogy vilgbajnok lesz. Vgl az is lett (Mario Andretti, 1978). A Williams azonban hamar rjtt a Lotus trkkjre, sõt, a Williams konstruktõre jobban rtett ahhoz, hogy a vkum kzppontjt hova kell helyezni a kocsi megkzeltõleg semleges fekvshez. A wing-car hatsra a nagyon gyors kanyarokban rendkvl nagy centripetlis erõ lpett fel, s ez a piltk lbait "leszvta" a pedlrl, s oldalra kinyomta a fejket. Niki Lauda gy beszlt errõl az embertelen helyzetrõl : "ez a fizika, az ember s az anyag megerõszakolsa". A wing-car radsul balesetveszlyes is volt. A gyors kanyarokban a kocsik ltalban kisiklottak a plyrl, rosszabb esetben a nzõtrre repltek. Utlag kidertettk, hogy a kocsitest alatt rvid idõre megszûnõ szvhatsnl az autkat nem lehet ellenõrzs alatt tartani, gyakran a levegõbe emelkedtek.
A wing-car ta nem is volt lnyeges aerodinamikai vltozs
A McLaren 1998-ban egy jtst vezetett be: az autkra oldalt kismretû szrnyakat szerelt fel, amelyek szintn jobb aerodinamikai tulajdonsgot biztostottak. Azonban ezt az barceloniai futam utn betiltottk. Azonban napjainkban mr csak apr finomtsok lehetsgesek, annyira pontosan szablyozzk az autk paramtereit. A lgterelõ-szrnyak jtsval-bevezetsvel tovbbra is apr szpsgekkel dobnak fel a mrnkk egy-egy versenygpet.
Eurpa legersebb ipari szuperszmtgpt lltotta zembe a BMW Sauber F1
j szuperszmtgpet teleptett ramlstani tesztek szimulcijhoz a BMW Sauber F1-csapat, az 512 darab ktmagos Xeonbl ll frtztt rendszer a mrsek szerint 12,28 teraflops teljestmny, amivel Eurpa leggyorsabb ipari szuperszmtgpe, ennl nagyobb rendszereket csak tudomnyos kutatsban hasznlnak a kontinensen. Eurpa jelenlegi leggyorsabb szuperszmtgpe egybknt a 63 teraflopsos barcelonai Mare Nostrum, amely 5120 darab IBM PowerPC 970 processzort tartalmaz.
Napjainkban nagyon nehz pteni egy gyors s kvetkezetes Forma 1-es autt. A Forma 1 tervezmrnkei az 1960-as vekben kezdtek tudomnyos alapossggal elmlyedni az aerodinamika rejtelmeiben, de csak az elmlt idszakban jutottak el odig, hogy az autk karosszrijnak utols milimtert is ignybe vegyk az aeroszablyok adta lehetsgek teljes kihasznlshoz. Kiegszt szrnyak, terellapok, s uszonyok nttek ki minden elkpzelhet helyen, elcsftva az F1-es autk hajdan ramvonalas fellett, s ahogy az FIA szinte vrl vre j szablyokat hoz a leszorter s a tapads cskkentse rdekben, folytatdik a vadszat a minl kifinomultabb aerodinamikai megoldsok utn. Minden j lehetsget kimert vizsglatnak vetnek al a szlcsatornban, hogy aztn az ellenfelek is lemsoljk, szmtalan alaptlet mgis kzsnek tnik. Az autk legjabb genercija bonyolultabb, s fejlettebb, mint valaha - de vajon mi a feladata az egyes eszkzknek? Itt megtudhatod!
Els szrny: Az Forma 1-es csapatok szabadon gazdlkodhatnak az orr alatti "doboz" terlettel, egy res hellyel, amit a tbbi rszhez kpest kevsb szigoran ktnek a szablyok. A 2005-ben bevezetett elrsok cskkentik a leszortert az aut elejn, s az sszes istll igyekezett visszanyerni a tapadst. Nem knny eltallni a helyes egyenslyt, mert ha a hasmagassg, s a dlsszg nem stimmel, akkor a lgramlat kettvlik az aut felett. Ha pedig az els szrny tl kzel van a talajhoz, a leveg megreked, ezrt cskken a tapads.
Lgterel a kerekek eltt: Amg a T-szrny kismret leszortert biztost , a kerekek eltti lgterel eggyttmkdik vele az oldaldobozok, a motorburkolat, s a gyorsan prg hts kerekek krl raml leveg simtsban, amely egybknt ersen megzavarn a tiszta ramlatokat. A terellapok, s a szrnyacskk hatkonyabban irnytjk a levegt a hts szrny krl. Az ramlatot kifel prbljk terelni, mieltt lebukik, s megindul befel.
A T - szrny: A t-szrny segt a motorburkolat s az aut oldaldobozai krli leveg irnytsban, amely a hts kerk s a karosszria kztti trben simn ramlik a hts szrnyra. A T-szrny hasznlatt az teszi lehetv, hogy a szablyok itt szabadon hagynak egy "dobozt". A grblet a szrny mentn befel cskken, mert klnben megzavarn azt az irnytott lgramlatot, amely klcsnhatsba lp a hts szrnnyal.
Htskivezet nyls:A htskivazet "kmnyek" lgterel elemknt is szolglnak, hogy maguk is nveljk a leszortert. Ez az oka annak, hogy egyes csapatok bezrt llapotban is fennhagyjk a kmnyeket, mivel azok egybknt is hasznos eszkzk. Az aut kzps rsze fel terelik a levegt, ahol az alacsonyan l motorburkolat Venturi-effektust hoz ltre. Ez az risi terlet tlcsrknt irnytja az ramlatokat a hts szrny al.
Oldals lgbemlk: Az oldaldoboz kls lnek befel hajltsval csekly mrtkben nvelhet a leszorter, a lgramlat felgyorsulsa ugyanis lefel irnyul nyomst fejt ki, aztn a levegt htrbb lgterel elemek irnytjk az aut fara fel. Emelett gy jobban irnythat az oldaldobozok belsejben elhelyezett htkrl visszaverd leveg ramlsa is, mert a mrnkk mindenron el akarjk kerlni, hogy zavaros levegbl kerljn az aut al.
A hts szrny vglapjai: A vglap bevgott sarkai segtenek a hts szrny ltal keltett rvnyek simtsban. Amita a 2005-s szablyok kiktik, hogy a zrlapnak htra kell lgnia , a mrnkk nem tudjk belefoglalni a szrny rendezett ramlsi struktrjba. Az j bevgsnak az rvnymentestsben, s a leszorter nvelsben van szerepe, egyszval javtja a szrny hatkonysgt. |