Champagne - A Forma 1-es pezsgzs trtnete
Manapsg elkpzelhetetlen, egy Formula 1-es futam pdiumceremnija pezsgzs nlkl, pedig a sorozat tbb mint fl vszzados trtnetben ez nem mindig volt divat. A szguld cirkusz els hivatalos pezsgje a Mot & Chandon volt. A cget mg a XVIII. szzadban alaptottk, s a ksbbi rksk, Paul Chandon-Mot, s Frderic Chandon de Briailles - aki grf volt-, imdtk az autversenyek vilgt. Jrtk a versenyek helyszneit, s mindig vittek ajndkba palackos pezsgket.
Els zben az 1950. vi Francia Grand Prix-re ltogattak el, melyet trtnetesen ppen Reimsben tartottak, a vllalat szkhelynek kzelben. Mot-t ivott anno Fangio, Farina, Gonzalez, vagy emlthetnnk akr Ascarit, Clarkot, Hillt is. rdekes mdon akkoriban csak a gyztest ajndkoztk meg. Radsul az F1 kezdetn mg csak 750 ml-es veg volt divatban, m a ksbbiekben mr a ngy literes kerlt a figyelem fkuszba. Az tvenes vek elejn alighanem mg a Mot rksk sem gondoltk, hogy az 1999-es szezon vgig az pezsgiket locsoljk a piltk... Maga a pdium ceremnia csak a hatvanas vek vgre alakult ki, s igazbl ekkortl vlt hivatalosan is elfogadott, hogy az els hrom helyezett pezsgt bonthatott. Nem vletlen, hogy mindez egybeesett a reklmkorszak nyitnyval, hiszen ekkor bredtek r a szakemberek, hogy a hirdetsek mennyire jl jnnek a szponzoroknak, gy a Mot & Chandonnak is. Klnlegessg, hogy a hatalmas zld szn palack hagyomnyaival valamelyest szaktottak az 1996-os s az 1997-es esztendben, ugyanis a cg marketingkutati kitalltk, hogy a gyztes egy igazi ezstszn palackot kapjon, ezstszn cmkvel. Ezt akkor adtk oda a futamgyztesnek, amikor mr a helyezettek megkaptk a serlegeiket gy valamelyest nagyobb figyelem irnyult az jtsra. Az els ilyen palackot az 1996-os vadnyitn Damon Hill vehette t, mg az utolst a finn Mika Hakkinen az 1997-es vadzron Jerez-ben. Hogy mirt csak kt v lett az ezstpalackos idszak, azt pontosan nem tudni, de akkoriban a Mot mr fontolgatta tvozst. Az akkor mr 252. vben jr cg az 1999-es esztend vgn kiszllt az F1-bl. A megresedett helyet a Mumm vette t, mely az elejtl fogva a maximumra trekedett. Neki- piacainak kiszlestshez- szintn jl jtt a Formula 1, radsul tovbbi tekintlyt s ismertsget szerezhettek, ami sztnz erknt hatott. Ezt tmasztja al a 176 ves cg jelenlegi els embernek, Jean-Marie Barillre r nyilatkozata: " Az F1-ben val rszvtel a legjobban ersti szmunkra azt a vgyat, hogy egy j s elfogadhat kp alakuljon ki a Mumm-rl. Kihvs s rzelem jellemzi ezt a sportgat, de hiszem, hogy mi mlt prja vagyunk ennek."
Mumm A Mumm- testvrek (Jacobus, Gottlieb s Philipp) egy igen elkel, gazdag nmet borkeresked csald gyermekeinek szlettek, tbbhektrnyi sjt szlskertjk volt a Rajna vlgyben. 1827-ben a fik egy j let remnyben Reimsbe kltztek, azzal a nem titkolt szndkkal, hogy szlszettel s pezsgksztssel foglalkozzanak. Melljk trsult egy rgi bartjuk- Friedrich Giesler, gy hoztk ltre a Mumm cget. A kis trsasg irnytst nem sokkal ksbb G. H. Georges Hermann vette t, ami a vrtnl gyorsabban fejldst s nem csak egy j stlust, de egy j minsget is hozott. Ebben volt szerepe a cgnl dolgoz Cordon Rouge-nak. volt az is, aki 1881-ben az Egyeslt llamokba utazott, hogy beindtsa a Mumm- boltot. Mr kezdettl fogva az exporthoz igazod irnyelvet kpviselte, ami akkoriban nagy sz volt. Ebben az idben, hogy mg nagyobb haszonra, s kivl minsgre tegyen szert, a cg sajt szlskertjei egy rszt a legjobb szlfajtkkal npestette be.A XIX. szzad vgre a Mumm ugyangy a kirlyi udvarok lvezeti cikke lett, mint akr a Mot, legnagyobb piaca az Osztrk-Magyar Monarchia, Flandria, Nmetalfld, Poroszorszg, Skandinvia, s a Brit szigetek lettek.
|
|
|
|
A XX. szzad elejn a Mumm lett a vezet "pezsghz" ugyanis 3 milli palackot adtak el vilgszerte. A hbor utni vekben tbb tulajdonodvlts utn a vilg msodik szm bor s szeszesital gyrtjhoz kerlt a mrka, gy nem meglep hogy mra a Mumm jelen van a vilg tbb mint szz orszgban. A hatrozott marketing stratgia s maximalizmusuk azt eredmnyezte, hogy 2000-re kzel 8 milli palackot rtkestettek. |