F1 trtnelem
1950. mjus 13. - Az elsõ F1-es futam
Ezen a napon tartottk az elsõ Forma 1-es vilgbajnoki futamot, a brit silverstone-i plyn.Giuseppe Farinaaz lrõl indult s gyõztt Luigi Fagiolis a hazai Reg Parnell elõtt, miutn a 2.helyen halad Fangio killni knyszerlt motorhiba miatt.
Farina teht megszerezte elsõ pole-jt s futamgyõzelmt. lete elsõ GP-jn mg Baghettinek sikerlt nyernie az 1961-es Francia Nagydjon (soha tbbet nem gyõztt), mg rajta kvl Mario Andretti, Carlos Reutemann s Jacques Villeneuve indulhatott az elsõ rajtrcsrl debtlsakor.
1954. jnius 20. - Belga Nagydj 1954
Juan Manuel Fangio indult az elsõ rajtkockbl, Froilan Gonzalez a msodikbl, de a sorrend a rajtnl megvltozott. Roberto Miere Maseratija kigyulladt, az argentin kisebb gsi srlseket szenvedett.
Az 1. kr vgn F Gonzalez autja megadta magt, Giusuppe Farina kerlt az lre, aki szintn megelõzte Fangit. Onofre Marimon tkztt valakivel ezrt a boxba hajtott, majd nemsokkal ksõbb motorja fstlt el.
Fangio elment Farina mellett, de az olasz visszaelõztt, mert Fangio sisakjn eltrrr valami. 15 kr utn mgis feladni knyszerlt a versenyt Farina. Mike Hawthorn-t behvtk a depba, hogy adja t Ferrarijt Gonzaleznek, de a kipufogcsõvel nem volt minden rednben, ezrt Gonzalez visszament oda.
Fangio nyert, Maurice Trintignant 2. lett., Stirling Moss feltûnst keltõ 3. helyet szerzett. 4. lett a Hawthorn-Gonzalez pros, 5. Andre Pilette (ezek voltak elsõ F1-es pontjai), a 6. B Bira lett.
1970. mjus 10. - Brabham az utols kanyarban hibzott - Monaco Nagydja.
Az lrõl indul Jackie Stewart ellpett a mezõnytõl, mgtte Amon, Brabham, Ickx s Beltoise volt a sorrend. Beltoise nhny kr mltn megelõzte Ickxet, aki alig ezutn a futmû meghibsodsa miatt kiesett.Brabham megelõzte Amont autjt, Stewart motorja meg elromlott s a brit kiesett - Brabham az lre llt. Hulme vltja rendetlenkedni kezdett s visszaesett Rindt s Siffert mg. Siffert ksõbb szintn feladta versenyt mûszaki hiba miatt. Amon hts felfggesztse eltrtt, õ is killt. Rindt utolrte Brabhamet s az utols krnek fej-fej mellett vgtak neki. Brabham hibzott a Rascasse kanyarban, ksõn fkezett. Rindt megnyerte a versenyt! Pescarolo 3.lett, Hulme, G Hill s P Rodriguez elõtt.
1975. jlius 19. - Piros zszl mentette meg a mezõnyt
Lasstt ptettek a Woodcote kanyarba, ez volt a fõ vltozs az 1975-s Brit Nagydj helysznn, Silverstone-ban. Lauda magabiztosan vezette ekkor a vilgbajnoksgot...
Meglepetsre kerlt sor szombaton: Tom Pryce volt a leggyorsabb, s ezltal letben elõszr elfoglalhatta a pole-t Shadowjval. A startnl ugyan Carlos Pace elje kerlt a 2. rajtkockbl, de ettõl mg nem volt szomor a brit. Niki Lauda s Clay Regazzoni is helyet cserltek a rajtnl (az olasz foglalhatta el a 3. helyet), James Hunt feljtt az 5. pozciba. Ronnie Peterson motorja igen korn elfstlt.
Jody Schekter megelõzte Huntot, majd elõrbb jtt Emerson Fittipaldi is: elviharzott Mario Andretti s Hunt mellett. A 10. krben Regazzoni megelõzte Pryce-t, hrom kr mlva pedig Pace-t. A 17. fordulban Pryce is lehagyta Pace Brabhamjt.
Elrkezett a 19. kr s a nemkvnt esõ. Regazzoni a Club kanyarban sszetrte hts vezetõszrnyt, ezrt a boxba knyszerlt. Andretti kihasznlta az alkalmat s villmgyorsan megelõzte Laudt s Pace-t. Ez mr a vezetõ helyet jelentette szmra, mert Pryce killt mûszaki hiba miatt.
Schekter behajtott esõgumikrt, Lauda meg mg egyszer a depba knyszerlt, Pace ismt az len haladhatott. Tbben szraz plyra val gumikkal prbltak szerencst, mint pldul Pace, Fittipaldi, Hunt s Jochen Mass. Schekter s a mgtte halad Jean-Pierre Jarier knnyen befogta õket, de mivel elkezdett szradni az aszfalt, mindketten jra szervizeltek.
Hunt motorja kezdte felmondani a szolglatot, a 43. krben elment mellette Fittipaldi, ksõbb pedig Pace s Schekter.
Ekkor kvetkezett az jabb adag zpor, amitõl teljesen megbolondult a mezõny: Jareier elszllt a Woodcote-ban kezdsknt. A tbbi pedig mr trtnelem: Pace, Schekter, Hunt s mg sokan msok kicssztak a Club-ban, John Watson s Patrick Depailler a Stowe-ban fejezte be a futamot. Meglengettk a piros zszlt, mindssze hat aut volt a plyn!
A szablyok rtelmben a kt krrel korbbi sorrendet kellett figyelembe venni, gy Fittipaldi mgtt az albbi sorrend szletett: Pace, Schekter, Hunt, Mike Donohue s Vittorio Brambilla. Brambilla volt Fittipaldi mellett a pontszerzõk kztt az egyetlen, aki tnylegesen plyn volt.
1978. jnius 17. - Lauda gyõzelemre vezette a "Ventiltort"
Brabham BT46B modellje igazi szenzcis klnlegessg volt: a htuljra egy ventiltort szereltek, amitõl alaposan megnõtt a jrmû leszortereje, tovbb segtette a motor hûtst is. A kontsrukci a Svd Nagydjon debtlt.
Mario Andretti indult az lrõl, mell a 3. helyrõl rajtol Niki Lauda jtt fel, John Watsont megelõzve. A britet lehagyta a kr vgre Ricardo Patrese s Ronnie Peterson is.
Peterson kifkezte Patrese Arrowst is, de kapott egy defektet, majd a 20. krben a gzpedl meghibsodsa miatt kiesett Watson.Alan Jones feljtt 4.-nek Reutemann megelõzsvel. 38.kr: Lauda az lre ll! Andretti hibzott s ez a vezetõ helybe kerlt. Andretti motorja a 47.krben megfõtt, gy az amerikai killt.
Jones meglepetsre maga mgtt hagyta Petersont is, de mûszaki hiba miatt pr kr mlva kiesett. Patrese 2., Peterson 3., Laffite 4., volt ekkor. Csakhogy Laffite kocsijbl elfogyott az zemanyag.
Lauda gyõztt, Patrese s Peterson jtt be mgtte. A 4. Tambay, az 5. Regazzoni, a 6. Emerson Fittipaldilett.
Brabham Ventiltort nemsokkal ksõbb betiltottk, de a Svd Nagydj eredmnyt meghagytk.
1986. augusztus 10. - Az elsõ Magyar Nagydj
Bernie Ecclestone be akart kukkantani a vasfgny mg kis auts birodalmval, a vlasztsa pedig Magyarorszgra esett. Az elsõ futamra rengetegen vltottak jegyet, noha a plya mg nem volt az igazi. Eleinte a Vrosliget neve tûnt fel mint lehetsges helyszn, vgl rtalltak Mogyordra. Fõ cl a biztonsg volt a megptsnl.
A 2. helyrõl indul Ayrton Senna megelõzte Nelson Piquet-t, aki 3.-nak esett vissza, mert Nigel Mansell is lehagyta õt. A brazil hamar visszaelõzte a britet. A Lolval indul Patrick Tambay is remek rajtot vett, megtrflta Alain Prostot, de a mclarenes francinak is sikerlt visszavgnia. Alan Jones gyszintn Tambay el kerlt.
Prost Mansellt, Piquet Sennt verte meg csatban a 11. illetve a 12. krben. Prostnak elektronikai problmi tmadtak, a boxba meneklt, de pp akkor jtt volna a csapattrs Keke Rosberg is: a finnek meglls nlkl tovbb kellett hajtania. Johnny Dumfries egybknt 4. volt a Lotus-sal ekkor, mgtte Gerhard Berger haladt.
Piquet s Senna helyet cserlt az len a boxkillsok sorn, de Piquet sokkal gyorsabb volt s szenzcis manõverrel kifkezte Sennt a clegyenes vgn - msodik prblkozsra. Mansell bejtt 3.-nak, Stefan Johansson 4.-nek a Ferrarival. Dumfries 5. lett, Martin Brundle pedig 6. a Tyrelljvel.
1991. jnius 2. - Mansell a kocks zszl elõtt esett ki!
Az 1991-es Kanadai Nagydj rkre emlkezetes marad, Nigel Mansell ugyanis 68 krnyi magabiztos vezets utn a clegyenesbe fordulva lefullasztotta kocsija motorjt.
A Patrese- volt a pole, mellõle Mansell indulhatott. Sennnak a 3. rajtkocka jutott. Mansellnek igyekeznie kellett, mert Senna sszetettbeli elõnye 34 pontos (a McLarenes minden futmamot megnyert addig) volt, a brit radsul mg csak egyszer rt clba.
A rajtnl nem volt gond, Mansell simn Patrese el kerlt. Berger kicsivel ksõbb kiesett elektronikai hiba folytn, majd a 25. krben Senna csatlakozott hozz (genertora hibsodott meg). Jean Alesi s Alain Prost is hamar feladta a futamot. Patrese defektet kapott, gy a boxbl visszajõve csak a 4. helyen tallta magt - Piquet s Modena kerlt elje.
Az utols krben aztn az nneplõ Mansell elkvette a hibt, hogy tl alacsony fordulatszmra kapcsolt, amitõl a motor kiakadt. Piquet megszerezte utols gyõzelmt, Modena lete legjobb teljestmnyeknt 2., Patrese 3. lett. De Cesaris 4.-knt, Gachot 5.-knt futott be. Mansell 6. lett, mert a mgtte berõk krt kaptak Piquet-tõl.
1998. augusztus 30. - A legnagyobb tmegbaleset
Gyakran van esõ Spa krnykn, ahogy az ottani futamok bõvelkednek izgalmakban s nagy essekben is. De az 1998-as Belga Nagydj klnsen emlkezetesre sikeredett...
Az elsõ rajtnl Jacques Villeneuve ugrott fel a 2. helyre, Mika Hakkinen mg. A rosszul rajtol David Coulthard viszont megcsszott az Eau Rouge fel vezetõ lejtõn, s a falnak csapdott. A kdben senki nem ltott semmit, a mgtte rkezõ autk egymsba rohantak. Prgs-forgsok, csapdsok kvetkeztek, no meg a piros zszl. Mindssze 7 aut maradt psgben a 22-bõl. Tbben nem is lltak rajthoz az ismtlsnl, mert nem volt tartalkautjuk.
A kvetkezõ indtsnl Damon Hill vgott az lre, Michael Schumacher pedig kiforgatta Hakkinent, aki kiesett. A nmet Hill nyomba eredt s meg is elõzte a 7. krben a siknban. A csapattrs Eddie Irvine-nak nehezebben ment, ktszer ment falnak, fel is adta a futamot. A 25. krben a magabiztosan vezetõ Schumacher utolrte a lass Coulthardot. Vadul tmadta a lekrzsnl s belehajtott. Vge volt a versenynek. A boxban trohant a skthoz verekdni egy kicsit, de a szerelõk megakadlyoztk.
Innentõl kezdve a Jordan Honda sikersztorija volt a szguldozs. Br Giancarlo Fisichella mg leamortizlta autjt Shinji Nakanon, Hill megszerezte a csapat elsõ gyõzelmt, radsul mgtte Ralf Schumacher jtt be a msik srga ldarzzsal. Jean Alesi 3. volt. A tbbi pontot sztosztotta egyms kztt Frentzen (4.), Diniz (5.) s Trulli (6.).
2000. jlius 2. - Coulthard bemutatott Schumachernek
Franciaorszgba ltogatott a mezõny, a McLarenek pedig fargani akartak M Schumacherrel szemebni htrnyukbl.
David Coulthard szerezte meg az elsõ rajthelyet, de a piros lmpk elalvsa utn pr pillanattal mr csak 3. volt: a kt Ferrari alaposan megetette, Michael Schumacher az lre vgott, Rubens Barrichello 2.-nak jtt fel.
Coulthard persze nem adta fl, a 21. krben megelõzte Barrichellt a visszafordtnl. A boxkillsok utn Mika Hakkinen jtt fel a 3.helyre, Barrichello el, a kt Ezstnyl pedig kezdte megkzelteni az len halad M Schumachert.
Ricardo Zonta s Gaston Mazzacane kzben megismerkedett a j francia gumifallal, a kt Prost Peugeot megprgette egymst, Alexander Wurz is kicsszott.
Coulthard utolrte Schumit, aki elsõre nem adta magt, a skt heves klrzsba s kzpsõujj-mutogatsba kezdett. Pr kr mlva mgiscsak sikerrel jrt Coulthard, ahogy Hakkinen is elment a ksõn fkezõ M Schumacher mellett a hajtûkanyarban. A nmet Ferrarija eztn elfstlt. Coulthard nyert Hakkinen s Barrichello elõtt, a 4. Jacques Villeneuve, az 5. Ralf Schumacher, a 6.Jarno Trulli lett. |