F1 onboard cam: A szguld kpek
A Formula 1 pr ve a digitlis televzizs egy teljesen j korszakba lpett. A Bernie Ecclestone ltal irnytott FOCA, amely felgyeli a sport televzis kzvettsek jogait, tbb tzmilli angol fontot klttt, hogy megvegye s tovbbfejlessze a szksges technikai felszerelseket.
Azok, akik elfizetnek az F1 digitlis kzvettsre, vlaszthatnak, hogy milyen szemszgbl, a plya melyik kanyarjbl akarjk nyomonkvetni az esemnyeket. Azt is megtehetik, hogy egy-egy boxkillsra koncentrljanak, vagy az egyre nvekv szm fedlzeti kamerknak ksznheten, a szguldst kedvenc piltjuk szemszgbl lvezzk vgig. Ezek a kamerk tkletes lmnyt nyjtanak, mintha a piltk mellett msodpiltk lennnk a versenygpben. Mr vtizedek teltek el azta, hogy elszr szereltek fel kamerkat az autkra, ez akkor mg csak bemutat volt. Ebben az idben a kamerkat a piltaflkre helyeztk el. Ez bizony elg kezdetleges megolds volt, de a versenyt kzvett TV-trsasgok szmra j tletnek bizonyult. k egyre tbb pnzt fizettek a kissebb s knnyebb kamerk kifejlesztsrt, amelyek hasznlata is egyszer volt. A motorsportok nhny vllfajnl hamar ltalnoss vltak a kamerk, ott ahol a mret s tartssg nem volt annyira fontos, mint a Formula 1-ben. A traautknl pldul a kamert a jrm belsejbe szereltk fel a tet al, ami ezltal vdve volt a szltl, estl, s turbulencitl. A problmt veken t az jelentette, hogy mikppen lehetne a kamerkat az autra rgzteni, s elg stabilan tartani, gy hogy abbl lvezhet kpet kapjunk.
A korai prblkozsok idejn a nzknek be kellett rnik klnleges, de rvid tart kpekkel azeltt, hogy a kamerk az interferencinak ksznheten sszetrtek, vagy annyira vibrltak, hogy a nzk tengeribetegsget kaptak a ltvnytl.Voltak sokkol percek is, amikor pldul az ausztrl monszunesben lben lthattuk Ayrton Senna-t nekimenni Martin Brundle kocsijnak. Az informcihsg azonban mindent elsprt. Az tlet megvolt, a krds mr csak az hogy mikpp valsthat meg.A technolgia fejldsvel a fedlzeti kamera megszokott tartozka lett a Formula 1-es kzvettseknek. A nzk benne lnek az autkban, s a legveszlyesebb elzsi mavereket is a pilta szemszgbl ksrhetik vgig. Ami egykor technikai csodnak szmtott, az mra megszokott, s elfogadott vlt. A kamerkat vegszlas dobozba rejtik, majd ezt a karosszriba ntik, gy kpeznek aerodinamikailag is megfelel szrnyprofilt.A mezny sszes autja fel van szerelve legalbb egy fedlzeti kamerval, de persze vannak olyanok, amelyek kett vagy kivteles esetben hrom kamert hordoznak. Ezeket hsz klnbz helyen helyezhetik el az autn, a pilta feje feletti leginkbb lthat rsztl kezdve, egszen az els szrny szlig ahonnan az aut oldalrl lthatunk kpeket. Ms belltsokban az aut htuljt lthatjuk, mg az egyik legkedveltebb az a kameralls amelyik a piltt mutatja, annak is a fej, s kzmozgst a verseny kzben. Emlkezetesek Schumacher, s Alonso klrzsai, vagy Coulthard flre nem rthet kzjelei Bernoldi fel Monac-ban.
A kpeket kzvetlenl a plya fltt cirkl helikopternek sugrozzk. Innen kerlnek tovbb a kzvett studiba, amelyet csak Bakersville-nek hvnak, Eddy Baker, a FOCA kedvelt televzis menedzsere tiszteletre. A mai kamerk nagyon rzkeny mszerek, amelyeket a FOCA elvrsainak megfelelen terveztek, hogy a szguld cirkusz klnleges kvnalmainak eleget tegyenek. A kltsg kamernknt hozzvetleg 15 000 dollr, amely tkrzi a technikai halads mrtkt. Tehta az autsport kirlykategrijban a televzis kpek sem olcsk.A kezdeti fedlzeti kamerk nagyon ormtlanok voltak. Olyan alkatrszekbl tkoltk ket ssze, amelyek nem igazn voltak alkalmasak erre a feladatra. A kzvettegysg kln llt a f rsztl, ezrt nagyok, s nehezen irnythatak voltak. A mai compakt kamerk szinte minden rendezi kvnsgnak meg tudnak felelni. lethek a sznek, sokkal jobban fkuszlt a kp, a burkolat most sokkal robusztusabb, s ez cskkenti a vibrcit, amely tnkretette a rgebbi modelleket. Kezdetben lland fejfjst okoz problma volt, hogy a sugrzott kpek llandan maszatosak voltak, most viszont egy egyszer film letrli a koszt a lencskrl. |
|
Nem igazi a verseny lvezete, ha a nz a szgulds kzben nem hallhatja a motorok semmi mssal ssze nem tveszthet hangjt. Hamar megjelentek az eredeti hangok is. Az sszes kamert specilis mikrofon ksri, amely tovbbtja a fkezskor, a kigyorstskor, s a sebessgvltskor fellp hangokat. A mindssze tz vvel ezeltti egyszer kzvettshez kpest a technolgia hihetetlen szintre fejldtt, ami ma is tart, st a szmtgpes httr kvetkeztben egyre gyorsul |